Ubisoft tavoittelee Rainbow Six: Siegelle yli 7 miljoonan myyntejä

Kirjoittaja: Arttu Rajala
Julkaistu 2015-05-14

Kuten uutisoimme eilen, on The Divisionin julkaisu valitettavasti siirtynyt ensi vuoden puolelle. Se ei kuitenkaan ole ainoa Tom Clancyn peruja oleva Ubisoftin toimintapeli. Tänä vuonna kauppoihin on nimittäin tulossa myös Rainbow Six: Siege.

Pelille onkin Ubisoftilla asetettu kovat tavoitteet. Viikon alussa julkistetussa talouskatsauksen yhteydessä yhtiön toimitusjohtaja Yves Guillemot kertoi, että uskoo pelillä olevan mahdollisuudet nousta parhaiten myyväksi räiskintäpeliksi Ubisoftin historiassa. Tällä hetkellä ennätystä pitää hallussaan Far Cry 4, jota on myyty seitsemän miljoonaa kappaletta.

Samalla linjalla oli myös Ubisoftin talousjohtaja Alain Martinez: "Uskomme, että Rainbow Sixillä on moninpelinsä ja uudelleenpelattavuutensa ansiosta potentiaalia lyödä jopa Far Cry -sarjan menestysluvut", maalaili Martinez.

Mitä olet itse mieltä? Vertailussa aikaisemmat Rainbow Six -pelit ovat myyneet parhaimmillaan kolmen miljoonan luokkaa. Onko Siegellä rahkeita nostaa sarja ennätyslukuihin ja yli?

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin