Tämä viikko tarjosi jälleen vaihtelevan kattauksen peliaiheisia tekstejä. Arvioihin päätyivät muun muassa Dishonored: Special Edition, joka tuo Corvo Attanon kostoretken Sonyn ja Microsoftin nykyisille kotikonsoleille. Toinen erittäin mielenkiintoinen uutuus oli Super Mario Maker, jonka avulla kuka tahansa voi askarrella omat kenttänsä putkimiehen tähdittämään klassiseen pelisarjaan. Todennäköisesti innokkaimmat ja kekseliäimmät nikkarit lataavat pian nerokkaimmat tuotoksensa muiden nautittavaksi.
Peliarviot ovat vain yksi osa tämän viikon tarjontaa, sillä luvassa oli myös osto-opas Xbox Onen hankkineille ja ennakko Animal Crossing -sarjaa sivuavasta pelistä. Animal Crossing: Happy Home Designer pistää sisustajan taidot ja kekseliäisyyden kovalle koetukselle. Muista myös käydä katsomassa leffa-arviomme, joissa perehdytään uusiin blu-ray ja dvd-julkaisuihin. Saatat törmätä mielenkiintoiseen leffaan, josta et ollut aikaisemmin edes kuullut!
Arviot
• Dishonored: Definitive Edition
"Definitive Edition on hieman liian vahva ilmaus tälle kokoelmalle, mutta se tarjoaa silti viihdettä kaikille hiippailupelien ystäville."
• Super Mario Maker
"Nimensä mukaisesti Super Mario Maker on ensisijaisesti editori ja sitten vasta peli. Mukana on toki liuta Nintendon suunnittelemia kenttiä, eikä varsinaista pelisisältöä ole unohdettu muutenkaan. Siitä huolimatta juuri kenttäeditori on Super Mario Makerin todellinen myyntivaltti."
• Madden NFL 16
"Madden NFL 16 on mielestäni tähän mennessä sarjan monimutkaisin osa. Eihän laji ole säännöiltään ja strategioiltaan muutenkaan sieltä yksinkertaisimmasta päästä, ja useimmille suomalaisille kyseessä voi olla hieman tuntemattomampi urheilulaji."
• Act of Aggression
"Jokainen reaaliaikastrategia fani on varmasti kokenut viime aikoina genren hiipumisen. Eugen Systems on kuitenkin päättänyt pienen modernisoinnin kera tuoda menneen takaisin."
Artikkelit
• Gamereactorin Osto-opas: Xbox One
"Kokosimme tähän artikkeliin 10 mielestämme kovinta Xbox One -peliä, joihin lukeutuu sekä yksinoikeuksia että monialustajulkaisuja."
Ennakot
• Animal Crossing: Happy Home Designer
"Happy Home Designerissä on runsaasti sisältöä ja sitä voi samalla pitää jonkinlaisena edistysaskeleena hieman kuluneeksi käyneeseen kaavaan."
Leffa-arviot
• Inherent Vice
"Kuvauskelvottomaksi kutsuttu dekkaritarina taipuu ruudulle yllättävän kivuttomasti."
• Blackhat
"Kun puolikypsä ja etenkin romantiikan saralla piinallisen kliseinen käsikirjoitus yhdistyy ajoittain heppoisaan näyttelyyn ja kehikkoon sopimattomiin toimintakohtauksiin, on lopputuloksena sellainen sekametelisoppa, josta ei vain voi tykätä."
• Foxcatcher
"Omalaatuinen luku urheilun historiasta kuvitetaan taitavasti mutta etäisesti."