Erikoinen tarinavyyhti Hideo Kojiman ja Konamin välillä käy edelleen kimurantimmaksi. Eilen The New Yorker -aikakausilehti raportoi Kojiman jättäneen virallisesti Konamin taakseen ja odottavan vain joulukuuta, jolloin tämän sopimuksen määrittelemä kilpailukielto purkautuu.
Konami ei kuitenkaan ilmeisesti ole samalla aaltopituudella. Japanilainen yhtiö kielsi asian tänään Tokyo Sports -verkkosivuilla julkaistussa lausunnossa (Kotakun kääntämänä). Konamin mukaan Kojima ja Metal Gear Solid V ovat "vain lomalla" projektin valmistumisen jälkeen.
TNY:n artikkelin kirjoittaja ei kuitenkaan antanut asian olla, vaan julkaisi Twitterissä kuvan, joka on hänen mukaansa 9. lokakuuta pidetyiltä Kojiman läksiäisjuhlista Konamilta.
Kummallista, eikö vain?
<bild></bild>