Frontier Developments paljasti eilen tietoja studion pitkäaikaisen Elite: Dangerous -avaruussimulaattorin myyntisaavutuksista. Eliten uusi tuleminen ilmestyi virallisesti PC:lle loppuvuodesta 2014 ja se oli myös ensimmäinen peli, joka saapui viime kesällä Xbox Onen Preview-ohjelmaan.
Yhteensä Elite: Dangerousin myyntisaldo on nyt ylittänyt 1,4 miljoonaa kappaletta. Keskimääräinen peliaika ostajaa kohden on myös melkoisen vaikuttava. Studion mukaan keskimäärin sitä on pelattu 60 tunnin edestä.
Elite: Dangerousin lisäosa Horizons on tällä hetkellä Steamin Early Accessissä ja odotetaan ilmestyvän täysin tämän vuoden kuluessa. Sen saapumisesta Xbox Onelle tai peruspelin julkaisusta PS4:lle ei ole vielä kerrottu.