Steam Developer Days -tapahtuma on parhaillaan käynnissä Yhdysvalloissa. Sen alkuun Valve paljasti, että Steam on pian saamassa virallisen tuen Playstation 4:n Dualshock 4 -ohjaimelle.
Asiasta kertoivat Jeff Bellinghausen (Valve) ja Lars Doucet's (Level Up Labs) tapahtumassa pidetyssä esityksessä. Samalla he kehuivat ohjaimen yhteensopivuutta. Heidän mukaansa API-kokemus on sama kuin Steamin virallisella ohjaimella.
Mitä tämä sitten tarkoittaa käytännössä? Jatkossa Dualshock 4:ää voi käyttää ja muokata eri peleille sopivaksi entistä paremmin esimerkiksi liikkeentunnistuksen, kosketuspaneelin ja muiden erikoisominaisuuksien suhteen.
Tarkkaa julkaisupäivää päivitykselle ei luvattu, mutta Bellinghausen ja Doucet lupasivat PS4:n ohjaimen olevan vasta alkua. Xbox Onen ohjaimelle on myös luvassa lisätukea tulevaisuudessa.