Biowarelta Sonic-roolipeli

Ensimmäinen katsaus peliin
Kirjoittaja: Jyri Paavilainen
Julkaistu 2008-01-14

Mass Effectistäkin tuttu Bioware ei suinkaan lepäile laakereillaan. EA:n ostama pelitalo kehittää nyt DS:lle Sonic-roolipeliä. Sonic Chronicles: The Dark Brotherhood asettaa Segan vauhtisiilin maailmaan, jota kuvaillaan vesivärityyliseksi.

Amerikkalainen Nintendo Power -lehti on paljastanut ensimmäisenä tietoja pelistä. Pelin taistelut ovat vuoropohjaisia, ja niihin osallistuu kerrallaan korkeintaan neljä pelattavissa olevista 11 hahmosta. Artikkeli paljastaa hahmoista seitsemän: Sonic, Tails, Amy, Knuckles, Rouge, Shadow ja Big the Cat. Ei siis suuria yllätyksiä.

Bioware on halunnut tehdä taisteluista nopeatempoisia, ja hahmoille on annettu jopa erityisominaisuuksia (esimerkiksi Tails pystyy lentelemään vihollisten yläpuolella). Sonic-peleistä tutut kultaiset renkaat ovat pelin valuutta. Pelin ensimmäinen puolisko sijoittuu ilmeisesti klassisiin Sonic-ympäristöihin kuten Green Hill Zone, mutta loppupuolella siirrytään synkempiin maisemiin.

Ensimmäiset yksityiskohdat kuulostavat mielenkiintoisilta, ja on hauska nähdä, mitä Bioware saa aikaiseksi tällä kertaa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin