Silloin joskus muinoin kun EA julkisti Mass Effect: Andromedan ilmoitettiin myös, ettei suunnitteilla ole trilogiaa, vaan ainoastaan oma itsenäinen peli. Näin näyttää nyt todellakin myös tapahtuneen.
ME: Andromedan kehittänyt Bioware Montreal on alennettu tekemään yhteistyötä muiden Biowaren studioiden ja EA:n kanssa apulaisena. Tähän lasketaan mukaan EA Motiven kehittämä Star Wars: Battlefrontin tarinatila ja Bioware Austinin uusi, toistaiseksi julkistamaton pelisarja.
Electronic Arts kertoo olevansa hyvin pettynyt Mass Effect: Andromedan saamaan vastaanottoon, ja laittaa siksi sarjan toistaiseksi tauolle. Luvatut päivitykset ja lisäykset moninpeliin ovat silti edelleen tulossa niin kuin pitääkin.
Mass Effect: Andromedan arvion voit lukea täältä.