EA:n ja Take-Two'n mukaan Trumpin toimet vahingoittavat peliteollisuutta

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2017-08-07

Taannoin Games for Change -festivaalilla pidettiin paneelikeskustelu, jossa Electronic Artsin ja Take Two'n edustajat kertoivat kuinka Donald Trumpin poliittiset toimet vaikuttavat peliteollisuuteen.

Rajoitukset maahanmuuttoon ovat aiheuttaneet firmoille vaikeuksia rekrytoida riittävästi ammattitaitoista väkeä. Puute koskee ennen kaikkea data-analyysin ja tekoälyn ammattilaisia. Näin sanoivat EA:n Craig Hagen ja Take-Two'n Alan Lewis.

Kustantajien mukaan Yhdysvaltain nykyiset käytännöt koulutusjärjestelmässä tulevat johtamaan siihen, että tulevaisuudessa U.S.A.:n kouluista valmistuneet eivät välttämättä kykene kilpailemaan kansainvälisillä markkinoilla.

Toinen ongelma muodostuu kustantajien mukaan digitaalisen jakelun aiheuttamasta kasvusta. Digitaaliset pelit ovat erityisesti kasvattaneet suosiotaan Euroopassa ja Aasiassa, mutta pohjoisamerikkalaiset eivät ole digistä yhtä innostuneita. Tämä johtuu EA:n ja Take-Two'n edustajien mukaan siitä, ettei köyhemmillä asuinalueilla aina ole riittävän tehokasta verkkoyhteyttä.

Kiitokset Polygonille.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin