Joulukuussa Microsoft julkisti saapuvaksi Sea of Thieves -teemaisen langattoman ohjaimen, ja kokoelmaansa voi täydentää muillakin lisätavaroilla. Roinan ovat suunnitelleet Seagate ja Controller Gear. Tulossa ovat ainakin ulkoinen kovalevy ja ohjaimen laturi, jotka on tehty yhteistyössä pelin kehittäneen Raren kanssa.
Ulkoinen kovalevy on kooltaan 2 teratavua, ja se kiinnittyy konsoliin USB 3.0 -liitännällä. Mukana tulee myös kuukaudeksi Xbox Game Passia. Ulkoinen kovalevy julkaistaan 20 maaliskuuta hintaan 89,99 dollaria Yhdysvalloissa, Kanadassa, Ranskassa, Saksassa ja Britanniassa. Toisin sanoen pohjoismaalaiset joutuvat tilaamaan tuotteensa ulkomailta.
Ohjaimen laturi taasen julkaistaan 5. huhtikuuta hintaan 49,99 dollaria. Controller Gear julkaisee vielä lisäksi samanlaisen "ständin" ilman latausominaisuuksia hintaan 14,99 dollaria.
Lisätietoa roinasta voi lukea täällä. Sea of Thieves julkaistaan 20. maaliskuuta yksinoikeudella PC:lle ja Xbox Onelle.

<bild></bild>