Viime viikkojen aikana verkon huhumylly on kertonut, että Call of Duty: Black Ops 4 on mahdollisesti saava oman Battle Royale -pelimuotonsa. Activisionin toimitusjohtaja Bobby Kotick puhui taannoin sijoittajille, jonka voi lukea tarkemmin täällä. Kotick ylisti Fortnitea siitä, että se on onnistunut houkuttelemaan kaikenikäisiä ja -näköisiä pelaajia. Siihen perään kävi ilmi, että Activision on aina ollut hyvä "inspiroitumaan" muiden saavuttamasta menestysreseptistä.
"When we see people innovate in an interesting and impactful way, we are very quick to figure out how to capture inspiration from innovation. When we see things that appeal to our audiences, we are very good at being inspired by those."
Toisin sanoen vaikuttaa todellakin siltä, että Activisionin tallista on tulossa Battle Royalea. Ja mikä olisikaan helpoin tapa aloittaa kuin Call of Duty?