Valve on listannut Steamin suosituimmat pelit pelit ensimmäiseltä vuosipuoliskolta. Lista on jaettu myyntiluokkiin, joten se ei suoraan kerro pelien keskinäistä järjestystä. Korkeimpaan platinakategoriaan myynneissä nousevat kuitenkin useat pitkäaikaiset suosikit, kuten Counter-Strike: Global Offensive, Grand Theft Auto V, Civilization VI ja Dota 2. Uutuuksista kärkiryhmään mahtuvat esimerkiksi Far Cry 5, Warhammer: Vermentide 2 ja vasta kesäkuussa julkaistu Jurassic World Evolution.
Listauksessa on huomioitu erikseen myös VR-pelit. Näistä platinaa ovat myyneet esimerkiksi Job Simulator, Pavlov, Superhot, Fallout 4 ja The Elder Scrolls V: Skyrim.
Eniten samanaikaisia pelaajia ovat saavuttaneet Dota 2, Grand Theft Auto V, CS:GO, Warframe, Rainbow Six: Siege ja PlayerUnknown's Battlegrounds. Näistä kaikki ovat saaneet yli 100 000 samanaikaista pelaajaa.