The Divisionista romaani, sarjakuva ja tietokirja

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2018-12-12

Ubisoft on ilmoittanut, että The Division -romaani Broken Dawn julkaistaan ensi vuoden 15. maaliskuuta tandemilla The Division 2 -pelin kanssa. Kyseessä on tarinan osalta esiosa eli prequel, jonka kirjoittaa Alex Irvine.

Tarina alkaa kuukausia New Yorkin tautiepidemian jälkeen keväällä. The Division -agentti Aurelio Diaz ja siviili April Kelleher matkaavat Yhdysvaltojen keskilännessä. Irvinen edellinen The Division -teos oli nimeltään New York Collapse, ja seuraava käsittelee vieläkin tarkemmin pandemian jälkeistä maailmaa.

Dark Horse Comics julkaisee niin tietokirjan kuin kolmiosaisen sarjakuvasarjankin, ja julkaisu tapahtuu jossain vaiheessa ensi vuonna. The World of Tom Clancy's The Division tulee olemaan 160-sivuinen kovakantinen kirja. Sarjakuvat julkaistaan vuonna 2019, ja ne julkaistaan digitaalisen verkkoversion ohella kovakantisena yhtenä kirjana Extremis Malis kesällä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin