Huhun mukaan Destiny 3 yhdistää PvE- ja PvP-pelaamisen

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2019-04-05

Destiny 2 oli monien mielestä pettymys, ja aiemmin tänä vuonna Bungie lähti omille teilleen Activisionin sateenvarjon alta. Destiny 3 on kuitenkin edelleen tulossa. Uuden huhun mukaan sarjan kolmas osa sekoittaa yhteen niin sanotun PvE- ja PvP-pelaamisen.

Huhu on peräisin Redditistä, jossa on julkaistu useita yksityiskohtia Destiny 3:sta. Bungien pelin "PvPvE" muistuttaisi kuitenkin enemmän PlanetSidea kuin The Divisionin Dark Zone -alueita.

"Open-world PvPvE areas, more akin to PlanetSide than to the Division. Crucible and sandbox changes are unknown."

Mainittu PvE- ja PvP-pelaamisen yhdistäminen tarkoittaa sitä, että pelaajat taistelisivat samalla alueella sekä tekoälyn ohjaamia pahiksia että toisiaan vastaan. Lisäksi Destiny 3 olisi aiempia pelejä vaikeampi, ja kohderyhmänä olisivat ennen kaikkea niin sanotut tosipelaajat.

"The goal of D3 is to cater to the hardcore audience more than anything. This game will be supposedly much more difficult than previous entries, and will very much focus on how the hardcore community of the franchise will play. D3 will also provide more RPG elements in it's approach design compared to previous entries in the franchise."

Näihin tietoihin tulee tietenkin suhtautua silkkoina huhuina tällä hetkellä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin