Disneyn mukaan Foxin leffat aiheuttivat suuret tappiot

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2019-08-10

Disney omistaa nykyään myös Foxin, ja nyt julkaistun vuosineljännesraportin mukaan Foxin elokuvien taloudellinen tulos ei ole hyvä.

Varietyn mukaan maailmanennätys tehtiin Avengers: Endgamella, joten ihan huonosti Disneyllä ei mene. Joukossa on silti pettymyksiäkin, kuten X-Men: Dark Phoenix, joka teki tappiota kaikkiaan 170 miljoonaa dollaria. Toimitusjohtaja Robert Igerin mukaan Foxin elokuvat ovat alisuorittaneet ja pahasti.

"(One) of the biggest issues was the Fox studio performance which was well below where it had been and well below where we hoped it would be when we made the acquisition."

Disney onkin nyt kuopannut ison osan suunnittelluista Foxin elokuvista. On siis tarkoitus aloittaa alusta ja luoda elokuvia, jotka menestyvät. Igerin mukaan tähän menee jokunen vuosi aikaa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin