Steam ei anna myydä uudestaan digitaalisena ostettua peliä, ranskalaisen oikeusistuimen mukaan moinen esto on lainvastaista toimintaa

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2019-09-23

Videopelien kauppa siirtyy jatkuvasti enemmän ja enemmän digitaalisiin verkkokauppoihin, joista ostamalla kuluttajat lataavat laitteilleen digitaalisesti pelejä. Tämä on tietenkin nostattanut aivan uusia kysymyksiä kuluttajansuojaa kohtaan. Pitäisikö esimerkiksi kuluttajalla olla mahdollisuus myydä edelleen digitaalisena ostamansa tuote?

Nyt asiasta on käyty oikeutta Ranskassa, ja vastaajana on ollut Valven Steam. Steamissa ei ole mahdollista myydä edelleen kerran ostettua digitaalista peliä, mutta kuluttajien oikeuksia ajava UFC-Que Choisir on eri mieltä.

Oikeuden tekemän linjauksen mukaan kuluttajien kieltäminen myymästä digitaalisesti ostettuja pelejään rikkoo Euroopan Unionin lakia. Asiasta kertoi Next Inpact ja PC Gamer. Oikeus antoi Valvelle kuukauden aikaa tehdä tarvittavat muutokset, tai muuten Valve joutuu maksamaan päivittäin 3000 euron sakon jopa puolen vuoden ajan.

Valve kertoi PC Gamerille valittavansa päätöksestä.

"We disagree with the decision of the Paris Court of First Instance and will appeal it. The decision will have no effect on Steam while the case is on appeal".

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin