OnePlus ei aio julkaista taittuvaa puhelinta, ainakaan toistaiseksi

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2020-01-20

Samsung julkaisi taittuvan puhelimen Galaxy Fold, ja perässä seurasi Huawei Mate X -mallilla. Näyttääkin siltä, että taittuvat puhelimet tulevat olemaan se seuraava iso juttu ainakin jonkin aikaa. Motorola, TLC, Xiaomi ja Microsoft ovat kaikki ilmoittaneet, että tulossa ovat heidän omat vastaavat mallinsa.

Kaikki eivät kuitenkaan aio seurata trendiä ainakaan toistaiseksi. Toimitusjohtaja Pete Lau on paljastanut The Vergelle, ettei ainakaan toistaiseksi ole tulossa OnePlusin omaa taittuvaa puhelinta. Haitat ovat toistaiseksi hyötyjä suuremmat.

"We haven't found that the significant advantage or value that's brought [from a foldable form factor] that isn't outweighed by the shortcomings or the disadvantages of the current state of the technology [sic]."

OnePlusin liiketoimintamalli on ollut tarjota samoilla ominaisuuksilla varustettuja tuotteita kilpailijoita halvempaan hintaan.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin