Final Fantasy XIV myös PC:lle

PS3-yksinoikeus vain konsoleilla
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2009-06-03

Final Fantasy XIV ei jää pelkästään Playstation 3 -pelaajien yksinoikeudeksi kuten Sony tiistaisessa E3-tilaisuudessaan ilmoitti. Julkaisija Square Enixin mukaan peli tulee samanaikaisesti myös PC:lle.

Kyseessä ei ole ensimmäinen eikä viimeinen kerta, kun konsolivalmistajien yksinoikeuspuheet johtavat pelaajia harjaan. Konsolivalmistajilla on tapana mainostaa peliä yksinoikeutena, jos sitä ei ole samaan aikaan saatavilla kilpaileville konsoleille. Yksinoikeudet harvoin rajoittavat PC-version julkaisua.

Final Fantasy XIV on Square Enixin uusin nettiroolipeli, joka sijoittuu Eorzean valtavaan fantasiamaailmaan. Toistaiseksi ei ole varmaa, voivatko konsoli- ja PC-pelaajat osallistua samoihin seikkailuihin kuten Final Fantasy XI:ssä. Peli ilmestyy maailmanlaajuisesti ensi vuonna.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin