Kiina ei kieltänytkään kultakauppaa

Oikeasti rajoitetaan PayPalin sukulaisia
Kirjoittaja: Susi Vaasjoki
Julkaistu 2009-07-02

Alkuviikosta verkkopelaajat hihkuivat riemusta kun Kiinan kulttuuri- ja talousministeriöiden yhdistetty tiedote näytti kieltävän pelejä riivaavien, virtuaalivaluuttaa myyvien kiinalaisten kultakauppiaiden toiminnan. Ilo oli ennenaikaista, sillä kyse näyttääkin olleen ihan muusta.

Manchesterin yliopiston professori Richard Heeks selvittää: "Se mitä tässä rajoitetaan ovat hieman PayPalia muistuttavia virtuaalivaluuttoja (pääasiassa QQ-kolikoita) joita käytetään Kiinassa laajasti virtuaalisen pelitavaran ostamiseen. Kuten tiedote kertoi, valuutoilla voi nyt ostaa vain virtuaalisia hyödykkeitä, kun tähän asti yhtiöt ovat sallineet myös todellisten hyödykkeiden ostamisen. Tässä ei siis kielletä kultafarmareiden puuhia - virtuaalivaluutan ostamista oikealla rahalla - vaan täysin päinvastainen, oikeiden esineiden ostaminen virtuaalirahalla." Kultakauppa ja verkkopelien pimeä talous eivät Heeksin mukaan liity asiaan mitenkään.

Niinpä niin, se kuulostikin liian hyvältä ollakseen totta. Verkkopelien kultakauppa jatkaa siis lainopillisessa limbossa: toiminta rikkoo pelien käyttöehtoja, mutta harvempi kehittäjä haluaa lähteä puimaan virtuaalisen valuutan omistussuhteita oikeudessa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin