Grafiikkavertailu: Forza 3 vs Forza 2

Tuleva huippusimu kohtaa edeltäjänsä
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2009-10-05

Xbox 360:n uutuusajopeli Forza Motorsport 3 saapui hiljattain toimitukseen, ja ensisilmäyksellä peli näyttää hyvälle. Mutta onko kakkososasta menty eteenpäin niin paljon kuin tekijät mainostavat, se on kysymys, johon nyt haetaan vastausta. Ruotsin Gamereactorin kokoamiin vertailukuviin on pyritty hakemaan mahdollisimman samanlaiset pelitilanteet reilun vastakkainasettelun aikaansaamiseksi.

Kuvista voi katsoa alkuperäiset 720p-resoluution versiot klikkaamalla kuvaa ja nappaamalla alareunasta suurennuslinkkiä.
Formula 1 -karkeloista tuttu Suzuka on saanut Forza 3:ssa lisää kontrastia eikä näytä yhtä ylivalottuneelta kuin edeltäjässään.

<bild>New Yorkin lyhyt katurata ei ole kokenut isoja muutoksia, mutta kolmososan parempi kontrasti ja pysäytyskuvissa piiloon jäävät HDR-tehosteet lisäävät kuvaan syvyyttä.</bild>
<bild>Fiktiivinen Maple Valley on myös pysynyt melkolailla ennallaan ja säilyttänyt kultaisen syysilmeensä.</bild>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin