Sekä Playstation 5 että Xbox Series X tulevat kera SSD:n, jotka ovat hyvin kalliita. Tämän vuoksi PS5:n SSD-tila on 825 gigaa, ja Xbox Series X:n 1 tera. Moinen kuulostaa siltä, että levytilasta saattaa tulla ongelma, mutta ei ehkä sittenkään.
Xboxin Jason Ronald on kertonut Gamespotille, että seuraavan sukupolven Xbox saattaa vaatia vähemmän levytilaa kuin nykyinen Xbox One.
Xbox Series X:ssä on käytössä Hardware Decompression (josta pääsee lukemaan lisää täällä). Ronaldin mukaan näin pelit kuluttavat mahdollisimman vähän tilaa SSD:llä, ja lopputuloksena tarvittavan levytilan määrä vähenee kokonaisuudessaan.
"[This] allows games to consume as little space as possible on the SSD while eliminating all CPU overhead typically associated with run-time decompression. This includes BCPack, which is designed specifically for compressing texture data that often is one of the largest contributors to overall game size... to help compress the actual size of the assets."
Sekin paljastui, että käyttäjä voi asentaa ainoastaan haluamiaan osia pelistä. Esimerkiksi kaikkia eri kielivaihtoehtoja ei tarvitse ladata, ja moninpeliosuuden (tai yksinpeliosuuden) voi halutessaan jättää kokonaan pois.
"Developers can also take advantage of a platform feature to only install the pieces of the game players need, thereby minimizing the amount of content that needs to be installed or downloaded to the SSD. We're providing a lot of tools to help them be more efficient. If you're on an English console, [you shouldn't] be taking space for French or Spanish audio files, things like that."