PS3:n paras joulu sitten julkaisun

Ja muutenkin Sonya laulattaa
Kirjoittaja: Susi Vaasjoki
Julkaistu 2010-01-14

Viime joulukuu oli PlayStation-brändille silkkaa karkkipäivää, Kotaku kertoo. Kaz Hirai paljasti jo viime viikolla, että jouluhitiksi povattu PS3 myi joulukuun aikana rouheat 3,8 miljoonaa konsolia maailmanlaajuisesti ja 1,7 miljoonaa niistä USA:ssa - mutta nyt rapakon takaa kerrotaan myös, että kuukausi oli konsolin tuottoisin sitten vuosien takaisen julkaisumyräkän. Edelliseen joulukuuhun verrattuna laitemyynti kasvoi huimat 90% ja ohjelmistomyynti mukavat 60%.

PlayStation Networkin puolella kuukausi oli niinikään tuottoisa: nettipuolen liikevaihto kasvoi 155% edellisvuoteen verrattuna. Kuukauden ladatuimmat pelit olivat Final Fantasy VIII sekä Pixeljunk Shooter.

Tarkempaa vertailua eri konsolien välillä päästään tekemään jahka NPD:n viralliset myyntiluvut ilmestyvät huomenna, mutta toistaiseksi kuulostaa siltä että kaikilla valmistajilla on syytä muikistella.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin