BioWaren Casey Hudson kertoo MTV:n haastattelussa, että mahdollinen Mass Effect elokuva kiinnostaa monia tahoja Hollywoodissa. Kiinnostusta on kuulemma ollut "valtavasti", eikä BioWare varsinaisesti ole kirkuen kieltäytymässä.
"Meille tärkeintä on, että emme halua vain nähdä peliä leffana ... haluamme nähdä sen loistavana leffana, jos mitään leffaa on tarkoitus tehdä," Hudson korosti. "Tutkiskelemme vaihtoehtoja, mutta haluamme varmistaa, että meillä on jotain todella aitoa ennen kun ryhdymme mihinkään."
Hengitystään ei siis vielä kannata pidätellä, ja ehkä hyvä niin: se mikä on loistava pelitarina on usein korkeintaan keskinkertainen elokuvajuoni, ja BioWare jos kukaan on tarinan merkityksen ymmärtävän studion maineessa. Aika näyttää, syntyykö kovista tasovaatimuksista niiden mukainen elokuva, vai oisoittautuuko mahtavan Mass Effect käsikirjoituksen metsästys samanlaiseksi ikuisuusprojektiksi kuin mahtavan Half-Life leffan kirjoittaminen.