Forza-fanit keräävät kilometrejä

Kovassa käytössä muutakin kuin räiskintää
Kirjoittaja: Jori Virtanen
Julkaistu 2010-02-03

Lokakuussa julkaistu Forza Motorsport 3 on selkeästi ollut menestys. Pelin ohjaaja Dan Greenawalt on paljastanut hiukan lukuja osoittamaan pelin kiistatonta suosiota.

"Yhteisömme on ajanut pitkälti yli 126 miljoonaa kisaa Xbox Livessä, joista kertyy yli 13 miljoonaa tuntia pelkästään verkossa pelattua aikaa. Näissä kisoissa on ajettu yli 1,1 miljardia mailia (eli n. 1,8 miljardia kilometriä. -pt. huom.), mikä on enemmän kuin viisi matkaa aurinkoon ja takaisin. Joten joo, meillä on yhteisö joka on ottanut pelin omakseen", Greenawalt kertoo.

Tämän lisäksi pelin sisäisessä, mm. auton viritysosia käsittelevässä huutokaupassa on tehty yli kahdeksan miljoonaa tarjousta 3,3 miljoonassa huutokaupassa, ja Storefront-kaupasta on ostettu tai ladattu liki kymmenen miljoonaa esinettä.

Ei hassummin kolme kuukautta ulkona olleelle pelille.


Lähde: VG247 - Greenawaltin haastattelu

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin