Cyberpunk 2077 ja sen yli 1000 niin sanottua NPC-hahmoa

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2020-06-09

CD Projekt Red tunnetaan varsinkin The Witcher -peleistään, mutta firman seuraava projekti on Cyberpunk 2077. Julkaisu tapahtuu 17. syyskuuta PC:lle, PS4:lle ja Xbox Onelle. Google Stadia saa niin ikään oman version, mutta myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana. Se on ollut tiedossa jo pitkään, että Cyberpunk 2077 tulee olemaan iso. Tosi iso. Nyt on sitten saatu hieman suuntaa siihen, miten iso se oikein onkaan.

Saksalainen GameStar on tehnyt sarjan podcasteja CD Projekt Redin kehittäjien kanssa. Parhaat palat käännettiin englanniksi Redditissä. Selvinnyt on nyt muun muassa se, että pelissä tulee olemaan yli 1000 niin sanottua NPC-hahmoa, joista jokaisella on omat erikseen tehdyt rutiininsa. Lähin vertailukohta on varmaankin Red Dead Redemption 2, jossa NPC-hahmojen käytös oli sanalla sanoen monipuolista ja vaihtelevaa.

"While there are some areas in the Witcher 3 where villagers don't have a daily routine, they are planing to improve this with giving more than a thousand NPCs a handmade routine."

Pelaajan kannalta tämä tarkoittaa sitä, että kannattaa varautua immersiiviseen pelikokemukseen maailmassa, joka tuntuu elävältä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin