Valve hyppää Applen kelkkaan

Steam-palvelu ja Valven pelit Macille
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2010-03-09

Valve on vahvistanut, että Steam-palvelu saapuu pian Applen Mac-tietokoneille. Asiasta saatiin vihiä jo aiemmin, kun Steamin uusin betaversio sisälsi Macille tarkoitettuja tiedostoja. Palvelun ohessa myös Valven Source-pelimoottori ja Steamworks-rajapinta tulevat Mac-pelien ulottuville.

Steam julkaistaan Macille huhtikuussa Valven tunnetuimpien pelien kera. Ladattavaksi tulevat ainakin Left 4 Dead 2, Team Fortress 2, Counter-Strike, Portal ja Half-Life-sarja.

Valven mukaan uudistettu Source-pelimoottori tekee Mac-pelien tekemistä helppoa. Sourcea käyttävät voidaan kääntää automaattisesti ja pikselintarkasti Mac-ympäristöön, kun PC-versio saadaan valmiiksi. Valven tarkoituksena onkin julkaista tulevat pelinsä samanaikaisesti PC:lle, Macille ja Xbox 360:lle. Ensimmäinen samanaikaisen julkaisun kokeva peli on vasta julkistettu Portal 2.

Myös Steamworks saa uuden Steam Play -ominaisuuden, jonka ansiosta pelejä ei tarvitse ostaa erikseen PC:lle ja Macille. Toisen version ostamalla saa automaattisesti oikeuden pelata myös toista versiota. Jos ominaisuus yhdistetään Steam Cloud -tallennuspalveluun, kotona Windows-PC:llä aloitettua peliä voi jatkaa esimerkiksi matkalla kannettavalla Macilla.

Myös nettipeleissä pyritään välttämään laiterajoja. Mac- ja PC-pelaajat pääsevät pelaamaan samoille palvelimille, joten kavereiden kanssa pelailu onnistuu tietokoneen merkistä riippumatta.

Toistaiseksi ei ole tietoa, kuinka suuri osa muista kuin Valven tekemistä Steam-peleistä päätyy Macille. Valven avausheitto on kuitenkin merkittävä askel Mac-pelaamiselle ja voi kohentaa Macin kilpailukykyä pelilaitteena.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin