120 Gt:n Xbox-kiintolevyt poistuvat

Vanha väistyy 250-gigaisen lätyn tieltä
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2010-03-25

Xbox 360:n kiintolevyvalikoima saa ensi maanantaina jatkoa, kun 250-gigaisten levyjen irtomyynti alkaa. Samalla vanhemmat 120 gigatavun lätyt tekevät tilaa tulokkaille. Microsoft kertoi Gamereactorille, että 120-gigaiset on tarkoitus myydä pois varastoista eikä niitä enää valmisteta.

Uusi jättilevy maksaa noin satasen - saman verran kuin vanhempi malli. Microsoft ei kuitenkaan sanonut, nähdäänkö Suomessa "satakakskymppisten" poistomyyntiä alennuksin. Yhtenä syynä voi olla levyjen jo ennestään heikko saatavuus.

Microsoft vakuuttaa, että uutta tallennustilaa kaipaaville vaihtoehdoksi jää edelleen 60 Gt:n aloituspakkaus. Pakkauksessa on kiintolevyn lisäksi myös kolme kuukautta Live-aikaa, verkkokaapeli ja kuulokkeet.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin