Infinity Ward -väkeä Respawnille

Jo seitsemän työntekijää vaihtanut laivaa
Kirjoittaja: Susi Vaasjoki
Julkaistu 2010-04-23

Activisionin ja Modern Warfare 2 -kehittäjä Infinity Wardin riitojen alettua ainakin 13 työntekijää on jättänyt Infinity Wardin. Erinäiset Twitter-syötteet sekä LinkedIn-profiilit ja Facebook-päivitykset paljastavat, että tähän mennessä ainakin seitsemän lähtijöistä on pestattu vanhoilla titteleillään vastaperustetun Respawn Entertainmentin leipiin. Respawnin takana ovat Infinity Wardin kenkää saaneet nokkamiehet, Vince Zampella ja Jason West.

Laivaa ovat vaihtaneet ainakin Infinity Wardin entisiin pääsuunnittelijoihin lukeutuneet Todd Aldermann ja Mackey McCandlish, pääympäristösuunnittelija Chris Cherubini, pääanimaattorit Mark Grisby ja John Paul Messerly sekä ohjelmistoinsinööri Rayme C. Vinson ja ohjelmoija Jon Shiring. Alkaa vaikuttaa jo trendiltä.

Toistaiseksi Respawn ei ole vielä valottanut tulevaisuudensuunnitelmiaan, eikä studiotulokkaalla ollut vielä edes tiloja hankittuna. EA on kuitenkin sitoutunut sekä rahoittamaan että julkaisemaan studion ensimmäisen pelin, luultavasti myös tulevia. Sopimusehtojen mukaan Respawn säilyttää luovan hallinnan peleihinsä, kertoo G4.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin