Epic nälvii Cryengine 3:sta

"Eivät ole vielä toimittaneet konsolipeliä."
Kirjoittaja: Susi Vaasjoki
Julkaistu 2010-05-12

Epic-pomo Mike Capps otti Edge Onlinen haastattelussa asiakseen kommentoida Crytekin Cryengine 3:a, ja vertailla sitä Epicin omaan vuodesta 2003 alkaen työn alla olleeseen unreal Engine 4:ään. Capps uskoo, että Unreal Engine 4 tulee hallitsemaan seuraavan laitesukupolven grafiikkaosastoa, vielä enemmän kuin mitä sen edeltäjä on tehnyt viimeiset pari vuotta.

"[Crytek] on nostanut pelimoottoriaan esille voimakkaasti jonkinlaisena 'me tähtäämme konsolille, painat vain napista ja kaikki on mahtavaa kaikilla kolmella alustalla' -pelimoottorina," Capps sanoi. "Warheadin piti tulla 2008 ja olla heidän ensimmäinen iso konsolijulkaisunsa, ja sitten Cryengine 2:n konsolikehitys loppuikin tyystin ja äkkiä meillä oli uusi moottori. He eivät ole siis toimittaneet vielä yhtään konsolipeliä."

"Olen yllättynyt siitä, että heidät otetaan vakavasti monen alustan pelimoottorin kehittäjinä. En tiedä, miten meidän pitäisi kilpailla yhtiötä vastaan, joka ei ole vielä toimittanut peliä. Kaikki on vielä pelkkää potentiaalia, joten katsotaan miten käy."

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin