MUBI-videopalvelu PlayStation 3:lle

Taidefilmejä ja julkaisemattomia helmiä
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2010-05-18

Sony on yhdistänyt voimansa netissä toimivan MUBI-videopalvelun kanssa. Yhteistyön hedelmänä PlayStation 3:lle putkahtaa uusi sovellus, joka mahdollistaa palvelussa julkaistujen elokuvien katsomisen suoraan konsolilta.

MUBI keskittyy "laatuun määrän sijaan" eikä tarjoa suurimpia Hollywood-elokuvia. Palvelu esittää muun muassa aiemmin julkaisemattomia festivaalihelmiä, kansainvälisiä taide-elokuvia ja itsenäisten ohjaajien tuotoksia. Joukossa on myös palkittuja klassikoita.

"Tarjoamme sellaisia nimiä kuin Coenin veljekset, Godard, Kitano, Almodóvar, Tarantino ja Van Sant", palvelun perustaja Efe Cakarel kuvailee virallisessa PlayStation-blogissa.

MUBI sisältää myös yhteisöllisen puolen, jossa ihmiset voivat kerääntyä yhteen keskustelemaan suosikkielokuvistaan.

Tarkempia tietoja palvelun saatavuudesta ei vielä kerrottu.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin