Sony vahvisti Killzone 3:n tiedot

Mittavaa sodankäyntiä 3D-kuvalla
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2010-05-25

Sony on vahvistanut ensimmäiset tiedot Killzone 3:sta. PlayStation 3:lle tarkoitettu sotapeli tuo tarjottimelle muun muassa aiempaa isompia taistelukenttiä, liikkuvuutta parantavia rakettireppuja ja tuen 3D-televisioille.

Vahvistus tukee viime viikolla nettiin vuotaneita yksityiskohtia.

Pelin tarina alkaa välittömästi kakkososan jälkeen, kun Helghast-joukkojen johtaja on kaatunut, mutta sota on kaikkea muuta kuin ohi. Ydinpommin räjähdys jättää pelaajat ilman tukijoukkoja ja lisävarusteita edelleen voimakasta vihollista vastaan.

Sonyn mukaan pelin kentät ovat jopa kymmenen kertaa suurempia kuin kakkososassa ja tapahtumat etenevät ydinlaskeuman saastuttamilta joutomailta muukalaisviidakkoon ja arktisilta alueilta aina avaruuteen asti.

Tarina puolestaan tuo Helghastien valtatyhjiöön poliittista juonittelua, kun vihollisen sisäiset ryhmittyvät kilpailevat keskenään.

Ohessa ovat ensimmäiset viralliset kuvat Killzone 3:sta. Julkaisuaikaa ei vielä kerrottu.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin