Codemastersin kehittämästä Colin McRae: Dirt 3:sta povataan ennennäkemättömän monipuolista rallikokemusta. Eurogamer raportoi Edge-lehden paljastaneen, että peli sisältää muun muassa "lunta ja jäätä, dynaamisen sään ja YouTube-videot".
Codemastersin edustaja sanoo pelin olevan "kaikkien aikojen suurin rallipeli" ja tarjoavan uuden uratilan, joka keskittyy tiimissä ajamiseen. Ura aloitetaan "kaapparina" 1990-luvun autoilla.
Mukana on myös uusia bilepelitiloja, jotka koostuvat Transporterista, Goldrushista, Outbreakistä ja Cat 'n' Mousesta. Näistä viimeinen - kissa ja hiiri - on itsestään selvä, mutta muista ei vielä ole tietoa.
Autovalikoimaan kuuluu sekä uusia että vanhoja menopelejä, joiden ohella mukana on Dirt-sarjalle ominaisia rantakirppuja ja kuormureita. Kaikki autot on mallinnettu entistä tarkemmin.
Ratoja peliin luvataan 100 kappaletta, ja maisemien ulottuessa Norjasta Monte Carloon ja Afrikan tasangoille, luvassa pitäisi olla jotain "eeppistä". Pelin sanotaan myös sisältävän "avoimen maailman leikkikentän".
Colin McRae: Dirt 2:n käyttöliittymää kritisoineille tulee hyvänä uutisena se, että kolmas osa korvaa bilehenkisen ja osin kankean käyttöliittymän "tyylikkäämmällä" vaihtoehdolla. Lisäksi kisojen uusintoja voi trimmailla ja lähettää muiden katsottavaksi Youtubeen.
Mukaan tulee "enemmän todellisia sponsoreita ja tähtiä kuin koskaan aiemmin", mutta samalla Codemasters lupaa, ettei peliä ole suunniteltu vain amerikkaisyleisölle. Tarkoitus on ottaa pelaajat huomioon tasapuolisesti.