Elokuvatähti Gary Oldman (Harry Potter, Yön ritari) on mukana marraskuussa julkaistavassa Call of Duty: Black Opsissa. Oldmanin ohella sotapelissä kuullaan myös Ed Harrisin (Apollo 13, The Rock) ääntä.
Activision vahvisti tänään, että Oldman uusii roolinsa Call of Duty: World at Warista tuttuna Viktor Reznovina. Harris puolestaan esiintyy yhtenä Black Opsin päähahmoista, CIA-agentti Jason Hudsonina.
Lisätukea Hollywood-luokan pelijulkaisulle antaa Yön ritarin käsikirjoittaja David S. Goyer, joka on avustanut kehittäjä Treyarchia tarinan kehittelyssä.
"Oldman, Harris ja Goyer kuuluvat Hollywoodin lahjakkaimpiin ihmisiin ja täydentävät saumattomasti Call of Duty: Black Opsin kunnianhimoista ja sisäänsä sulkevaa yksinpelikokemusta," studiopomo Mark Lamia sanoo.
"Heidän osallistumisensa on auttanut puskemaan tarinankerronnan ja hahmonkehityksen rajoja pitemälle kuin sarjassa on koskaan yritetty."
Call of Duty: Black Ops kertoo kylmän sodan aikaisista salaisista operaatioista, jotka sijoittuvat ympäri maailman.