Halo: Reachin julkaisu on paljastanut pelistä "väliaikaisen" yhteensopivuusongelman uuden, neljän gigatavun flash-muistilla varustetun Xbox 360:n kanssa.
Pelin yhteistyötila ei suostu käynnistymään ilman konsoliin asennettavaa kiintolevyä. Toistaiseksi Euroopassa ei ole myynnissä kiintolevyä, joka sopisi kyseiseen konsolimalliin.
Vaikka yhteensopivuusongelma estää yhteistyökampanjan pelaamisen, se ei tiettävästi vaikuta yksinpeliin, tavalliseen moninpeliin tai Firefight-yhteistyötilaan.
USB-muistin käyttö ei korjaa ongelmaa. Halo 3: ODST:n kerrotaan kärsivän samasta ongelmasta.
Eurogamerin saamien tietojen mukaan Microsoft on "tietoinen ongelmasta ja pyrkii korjaamaan sen mahdollisimman pian".
Halo: Reach julkaistiin eilen. Gamereactorin Eerik piti toiminnasta siinä määrin, että myönsi rymistelylle täyden kympin.