Hot Pursuitiin jättimäinen maailma

Neljä kertaa suurempi kuin Burnoutissa
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2010-09-16

Marraskuussa julkaistava Need for Speed: Hot Pursuit sisältää jopa neljä kertaa laajemman pelimaailman kuin Burnout Paradise, selviää EA:n kotisivuilla julkaistusta haastattelusta.

"Yli 160 asfalttikilometriä ja 30-40 prosenttia enemmän maastoa ja oikopolkuja", molemmista peleistä vastaava Criterion kuvailee Hot Pursuitia.

Criterionin mukaan pelimaailmaa on avattu aidattujen moottoriteiden ulkopuolelle erityisesti moninpelikilpailua ja -takaa-ajoja ajatellen.

"Yöaikaan pelissä on mahdollista laittaa valot pois päältä ja piiloutua puskan taakse - se on jotain sellaista, mikä ei ole kunnolla toteutettavissa tekoälyn kanssa."

"Kun mukaan otetaan korkeuserot, pelimaailma on yksi iso möhkäle. Burnoutiin verrattuna se on noin nelinkertaisesti suurempi", Criterion sanoo.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin