Huhut Sonyn uusien pelivimpaimien ympärillä eivät ota laantuakseen. Tuoreimpien huhujen mukaan PSP2-käsikonsolista on muodostumassa varsinainen tehomylly, joka haastaisi suorituskyvyssä paitsi ensi keväänä tulevan Nintendo 3DS myös Xbox 360:n.
Peliblogi Kotaku raportoi sisäpiirinlähteisiinsä vedoten, että PSP2 sisältäisi esimerkiksi gigatavun RAM-muistin. Määrä on tuplasti suurempi kuin Xbox 360:ssa - kuten myös Sonyn omassa PlayStation 3:ssa.
Prosessorin nopeutta Kotaku ei saanut ongittua. Aiemmin PSP2:n on kuitenkin huhuttu sisältävän "HD-tason" näytön, jonka tarkkuus edellyttäisi peleissä varsin tehokasta prosessoria. Lisäksi prototyyppien on juoruttu kärsivän ylikuumenemisesta.
Kotaku mainitsee, että PSP2 todennäköisesti hylkää PSP:n flopanneen UMD-levyformaatin. Näin ollen pelit julkaistaisiin netin välityksellä samaan tapaan kuin PSP Golle.
Aiemmin tällä viikolla huhuttiin kiivaasti PlayStation-puhelimesta, jonka uumoillaan ilmestyvän ehkä jo ensi vuoden alkupuolella.
Sony ei ole virallisesti julkistanut sen enempää PSP2:ta kuin PSPhoneakaan.