Samsung on julkistanut uuden lisäyksen Galaxy S20 -sarjaan, jossa mukana ovat jo S20, S20+ ja S20 Ultra. Uusi S20 FE on tarkoitus olla halvempi, ja se koettaa kilpailla esimerkiksi OnePlus Nordin, Google Pixel 4A:n ja iPhone SE:n kanssa.
Värivaihtoehdot ovat Cloud Red, Cloud Orange, Cloud Lavendel, Cloud Mint, Cloud Navy ja Cloud White. Puhelimessa on 6,5" AMOLED FHD+ -paneeli lukemissa 120 Hz. Käytössä on 7 nm 64-bittinen kahdeksanytiminen prosessori, 8 GB RAMia ja tallennustilaa 256 GB.
Akku on 4500 mAh, ja mukana on langaton lataus ja Dual SIM. Kamerassa on kolme linssiä: 12 MP laajakuva, 12 MP ultralaajakuva ja 8 MP telefoto. Selfiekamera on 32 MP.
Julkaisu tapahtuu 2. lokakuuta, ja saatavilla ovat sekä 4G- että 5G-vaihtoehdot. Hintaa onkin sitten 633 euroa, ja 730 euroa.

<bild></bild>