Uusi IL-2 Sturmovik PC:lle

Täysi tuki DirectX 10:lle ja 11:lle
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2011-01-19

Ubisoft ja 1C Company ovat julkistaneet IL-2-ilmataistelusarjan seuraavan osan IL-2 Sturmovik: Cliffs of Doverin. Peli sijoittuu toisen maailmansodan Britannian taisteluun ja lupaa jännittävää yksinpelikampanjaa sekä mittavaa nettipeliä. Cliffs of Dover ilmestyy maaliskuussa sekä perusversiona että tuhtina keräilypakettina.

Lennettävänä on yli tusinan verran historiallisesti todenmukaisia englantilaisten, saksalaisten ja italialaisten lentokoneita, jotka on mallinnettu esikuviensa mukaan ja jotka voi tuhota yksityiskohtaisesti.

Yksinpelikampanjassa taistellaan brittilennoston riveissä natseja vastaan, mutta moninpelissä kurotetaan poikkeuksellisiin, jatkuvasti eteneviin 128 pelaajan ilmataisteluihin, jotka voivat kestää jopa viikkoja.

Taistelut levittäytyvät laajalle alueelle, joka rajoittuu pohjoisessa Lontooseen ja Etelä-Englantiin ja etelässä Pohjois-Ranskaan ja Belgiaan. Alueelle sanotaan sijoittuvan tuhansia historiallisesti tarkkoja kaupunkeja, kyliä, teitä, lentokenttiä ja teollisuusalueita. Grafiikka esitetään uudistetulla pelimoottorilla, joka tukee DirectX 10:tä ja 11:tä.

Keräilyversioon sisältyy muun muassa kankainen kartta ja 150-sivuinen lentäjän opas.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin