Microsoftin ja Sonyn ei odoteta hyppäävän seuraavan sukupolven konsolikilpaan lähiaikoina, vaikka Nintendon uumoillaakin esittelevän uuden konsolinsa kesällä E3-messuilla. Kotakun kokoamien sisäpiirintietojen mukaan uutta Playstationia ja Xboxia ei näillä näkymin nähdä ennen vuotta 2014.
Kummankin kerrotaan olevan kuitenkin valmis puristamaan julkaisun vuoteen 2013, mikäli uuden konsolin julkaisulle on paineita.
Analyytikot arvelevat Sonyn malttavan mielensä pitempään kuin Microsoftin, johtuen Playstation 3:n teknisistä ominaisuuksista. Sisäpiirinlähteiden mukaan Microsoft puolestaan painiskelee konsolin valmistuskustannusten kanssa. Yhtiö ei ilmeisesti ole vielä ratkaissut, aiotaanko konsolia myydä aluksi tappiolla kuten tavallista vai pyritäänkö siitä tekemään välittömästi voitollinen.
Lähteiden mukaan Microsoft saattaa julkaista Kinect-päivitetyn mallin Xbox 360:sta ennen uuden sukupolven Xboxin tuloa.
Analyytikot sanovat talouden taantuman vaikuttaneen konsolivalmistajien haluihin julkaista uusia konsoleita. Historian valossa konsolisukupolven keskimääräinen mitta on jo ylitetty.
Mikäli Microsoft ja Sony pysyttelevät nykykonsoleissa vielä jonkin aikaa, kuten ovat virallisissa kannanotoissaan luvanneet, Nintendo saattaa hyötyä julkaisemalla uuden konsolinsa aiemmin. Tiettävästi yhtiö on jo esitellyt uuden sukupolven konsoliaan pelinkehittäjille. Huhut veikkaavat konsolin ilmestymisajaksi vuotta 2012.
Toisaalta mikäli Nintendo avaa pelin muita aiemmin ja onnistuu saavuttamaan suurta suosiota, se voi aikaistaa myös kilpailijoiden suunnitelmia.
Pelitalot ovat olleet erimielisiä uusista konsoleista. Monet pelkäävät, että uusi sukupolvi voi nostaa kehityskuluja sietämättömästi. Toisaalta esimerkiksi DICE ja Crytek ovat ilmaisseet tarpeensa lisäteholle, ja Crytek on peräänkuuluttanut erityisesti tilavamman RAM-muistin merkitystä.