Sonyn kakkospomo ja finanssimies Masaru Kato kertoi investoijille eilen, että Playstation 3:n seuraaja on jo työn alla. Kato teki paljastuksen kun häntä pyydettiin selittämään Sonyn kasvaneet tutkimus ja kehittelykustannukset.
"PS3:ssa on vielä paljon elämää kotimarkkinoilla, mutta tämä on laitebisnestä. Mitä tulevaan laitteeseen tulee, en voi vielä kertoa milloin ja mitä me tulemme esittelemään, mutta kehittelytyö on jo käynnissä, joka heijastuu kustannuksiin."
Maailmalla on tulkittu kyseessä olevan Playstation 4:n, mutta tuolloin vastaus on ristiriidassa Sony Computer Entertainmentin Kaz Hirain kolme kuukautta vanhan lausunnon kanssa, jossa hän totesi ettei Sonyllä edes keskustella vielä Playstation 4:stä. Hirai myös totesi silloin ettei PS3 ole edes puolessa välissä 10-vuotissuunnitelmaansa.
Aiheesta uutisoi mm. Venturebeat.