Respawn Entertainmentin ensimmäisen pelin huhutaan ilmestyvän vasta vuonna 2015. Huhu lähti liikkeelle, kun studiolle työskentelevä konseptitaiteilija Iain McCaig sanoi, että hänen työnsä hedelmää ei päästäisi näkemään lähiaikoina.
"Juuri nyt nautin suunnattomasti Respawn Entertainmentin kanssa työskentelystä, ja minua harmittaa, etten voi näyttää ennen vuotta 2015, mitä siellä teen", McCaig sanoi Develop Conferencessa Brightonissa.
McCaig on aiemmin vaikuttanut muun muassa The Secret of Monkey Islandin ja useiden James Bond -pelien taiteeseen. Lisäksi hän on ollut luomassa viimeisimmän Tähtien sota -trilogian hahmoja.
Respawn Entertainmentin perustivat viime vuonna Infinity Wardin entiset johtajat Jason West ja Vince Zampella, jotka Activision erotti "niskuroinnin" takia. Respawnin pelin on uumoiltu olevan scifiaiheinen räiskintäpeli, jonka julkaisina toimii Activisionin lähin kilpailija EA.