Kalliin 3DS:n ostaneille hyvityksiä

Nintendo pelkää fanien reaktiota
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2011-07-28

Nintendo on tunnustanut, että se pelkää uskollisimpien faniensa reaktiota tänään julkistettuun Nintendo 3DS:n hinnanalennukseen. Konsolin hinta laskee jopa kolmanneksella elokuun 12. päivä - vain vajaat puoli vuotta julkaisun jälkeen. Nintendo ei ole koskaan historiansa aikana joutunut leikkaamaan hintaa näin ronskisti.

Konsolin ensiostajien harmia lievittääkseen yhtiö on ilmoittanut Ambassadors-ohjelmasta, joka takaa kalliimmalla hinnan konsolin hankkineille hyvityksiä ilmaisten pelien muodossa. Pelejä jaetaan maksutta yhteensä 20 kappaletta konsolin eShop-palvelun kautta.

Luvassa on 10 Game Boy Advance Virtual Console -peliä, joiden joukossa ovat muun muassa Yoshi's Island: Super Mario Advance 3, Mario Kart: Super Circuit, Metroid Fusion, Wario Ware Inc: Minigame Mania ja Mario vs. Donkey Kong. Pelit julkaistaan vuoden loppuun mennessä yksinoikeudella Ambassadors-ohjelmaan liittyneille.

Lisäksi Nintendo jakaa 10 ilmaista NES Virtual Console -peliä ennen niiden yleistä julkaisua, syyskuusta alkaen. Listalla ovat esimerkiksi Super Mario Bros, Donkey Kong Jr ja The Legend of Zelda.

Kaikki viimeistään 11. elokuuta internetiin yhdistetyt 3DS-konsolit liittyvät automaattisesti Ambassadors-ohjelmaan.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin