EA mietti Mojangin ostoa

Firma ei ollut myytävänä
Kirjoittaja: Mika Sorvari
Julkaistu 2011-08-07

Develop kertoo EA:n pomo- ja supliikkimiehen John Riccietiellon vierailleen Ruotsissa jokin aika sitten. Hän ei ollut siellä tapaamassa omia yhteistyökumppaneitaan, vaan vierailemassa Markus "Notch" Perssonin luona, kokeilemassa jäätä kepillä. Notchilla oli asiasta seuraavanlaista sanottavaa:

"EA kävi vierailemassa. Heillä tuntui olevan suunnitelmia, mutta he kyllä ymmärsivät meiningin aika nopeasti. Mitään ei ole sanottu sen jälkeen, se on kaikki kovaa politikointia. Minä pelaan heidän pelejään, ja he tekevät mahtavia pelejä. He voivat tehdä pelejään ja minä ostan ne. Me teemme omia pelejämme, ja he voivat puolestaan ostaa niitä. Koko hoitoa he eivät voi ostaa, se on meidän. Voivat he silti pelata siinä missä muutkin."

Mojang ei siis ole myynnissä, ja miksipä olisi? Minecraft ylitti juuri kolmen miljoonan ostetun pelin rajan, ja rahaa tulee ovista ja ikkunoista. Edes EA:n tarjoukset eivät välttämättä tee vaikutusta moisessa tilanteessa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin