Dota 2 ei valmistu tänä vuonna

Ensin betatestejä, sitten bisnestä
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2011-08-18

Valve-pomo Gabe Newellin mukaan yhtiön Dota 2 tuskin valmistuu tämän vuoden puolella, kuten aiemmin ilmoitettiin. Strategiapelin liiketoimintamalliakaan ei ole vielä lyöty lukkoon, ja Newell haluaa ennen näitä ratkaisuja nähdä pelin viimeisteltynä. Tähän tarvitaan pelaajien palautetta.

"Siirrymme progressiivisesti laajempaan ja laajempaan [beta]jakeluun. En usko, että julkaisemme peliä ennen ensi vuotta", Newell totesi Eurogamerille.

"Tärkeintä on tehdä jotain, joka saa hyvän vastaanoton nykyisiltä Dota-pelaajilta ja houkuttelee uusia pelaajia liittymään yhteisöön."

Dota 2 on jatkoa huippusuositulle Warcraft 3 -modi Defense of the Ancientsille.

Myös Warcraft- ja Starcraft-kehittäjä Blizzard työstää omaa versiotaan Dotasta. Blizzard Dotaksi nimetty peli julkaistaan Starcraft II:n modina Heart of the Swarmin aikoihin ensi vuonna.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin