Valven iso mies Gabe Newell on kertonut Kotakulle, ettei hän rohkaise kilpailijoitaan kopioimaan sitä mitä yhtiö nyt tekee Steamilla, koska muutaman vuoden päästä se tulee näyttämään aivan primitiiviseltä, kiitos alalla tapahtuvan nopean muutoksen. Gabe ei tosin itse tiedä miltä Steam itse tulee näyttämään tulevaisuudessa.
"Tulevaisuus kauhistuttaa meitä. Katsokaa mitä on tapahtunut Applelle, Google Androidille, ja millaisia vaikutuksia tällä voi olla meidän olohuoneissamme. Katsokaa Onliveä ja sen televisiointegraatiota. Se missä me olemme nyt tulee olemaan aivan triviaalia tulevaisuudessa, ja meidän pitää keskittyä siihen minne olemme menossa."
Kaikenkaikkiaan Gabe toivoo että Steam tulee olemaan tämän muutoksen aallon kärjessä, eikä päädy "vastaukseksi triviakysymykseen" jossain tulevaisuuden baarivisassa.