Pitkin kesää otsikoissa roikkuneet puheet Xbox Liven tulosta PC:lle ovat viimein saaneet virallisen vahvistuksen. Microsoft tiedotti vasta alkaneessa Build-tapahtumassaan, että "Xbox Live on Windows" tulee yhtiön seuraavaan käyttöjärjestelmään, Windows 8:aan.
Yksityiskohdat palvelusta ovat vielä vähissä, mutta Xbox Live lupaa PC:lle - sekä muille Windows-laitteille - samoja asioita kuin Xbox 360:lla. Palvelun on tarkoitus välittää monipuolista viihdettä aina peleistä musiikkiin ja elokuviin.
Microsoft ei maininnut, mitä uutinen tarkoittaa puutteellisista ominaisuuksista kritisoidulle Games for Windows Live -palvelulle. Yhtiö ei myöskään kommentoinut huhuja siitä, että Xbox 360 -pelit olisivat pelattavissa Windows 8:lla. Tarkat tiedot palvelusta luvataan paljastaa "lähitulevaisuudessa".
Windows 8 on vielä ilman julkaisuaikaa, mutta käyttöjärjestelmä siirtyi äskettäin varhaiseen testiversioon.
<bild>Xbox Live toiminnassa Windows 8:lla. Näyttää miltei samalta kuin Xbox 360:lla.</bild>