Flow ja Flower listamenestyksiä

Thatgamecompany on menestys
Kirjoittaja: Mika Sorvari
Julkaistu 2011-12-12

Business Insider kertoo Sonyn investoinnin thatgamecompanyyn kannattaneen. Lehti haastatteli studion kanssaperustaja Kellee Santiagoa, jonka mukaan Flow oli ykkösenä Playstation Networkissa julkaisuvuotenaan, ja Flower teki saman omana vuonnaan, pysytellen myös kaksi vuotta suosituimpien latausten listalla

Santiago paljasti että Sony Santa Monica toimi thatgamecompanyn mentorina, ja että uusi studio "haudottiin" sen sisällä osana Sonyn suunnitelmaa käyttää Playstation Networkia monipuolisten pelien levityskanavana.

"Se toimi todella hyvin meidän kannaltamme, koska se antoi meidän perustaa pelistudion ilman, että meidän tarvitsi huolehtia sen kaupallisemmista puolista. Tiesimme ettei meidän tarvitsisi heti alkaa kauppaamaan seuraavaa peliä, saatuamme ensimmäisen valmiiksi."

Santiago mainitsi että myös muita studioita perustettiin samalla periaatteella, mutta niitä ei ole vielä tähän mennessä julkistettu.

Thatgamecompany tunnetaan epätavallisista peleistään, jotka tarjoavat pelaajille uudenlaisia ja tunneperäisiä pelikokemuksia. Seuraavana listalla on Journey, jonka odotetaan ilmestyvän kevään alkupuolella.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin