Onko Resident Evil 9 se viimeinen numeroitu Resident Evil?

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2021-04-14

Resident Evil Village julkaistaan 7. toukokuuta 2021. Kyseessä on itse asiassa Resident Evil 8, vaikka numeroa ei nimessä olekaan. Tai no... roomalainen kahdeksan eli VIII on piilotettu sanaan "Village". Luvassa on suoraa jatkoa edelliselle Resident Evil 7: Biohazardille. Nyt sitten tunnettu tietovuotelija ja huhuilija AestheticGamer eli Dusk Golem on verkossa paljastanut, että seitsemännessä pelissä alkanut Ethanin matka päättyisi vasta yhdeksännessä pelissä Resident Evil 9. Ja vieläpä se, että tämän jälkeen Capcom ryhtyisi nimeämään Resident Evil -pelejä eri tavalla kuin tähän asti. Syy tähän nimeämisen muuttamiseen on, että jatkossa pelit ovat omia itsenäisiä teoksiaan, eivätkä niinkään jatko-osia.

"RE7>RE8>RE9 have a connected, planned out story as all ended up in dev close together.

"I also suspect this is why they want to move past numbered titles after RE9, to tell more self-contained stories rather than have to plan out stories ahead of time, but its cool here."

Tietoon on luonnollisesti suhtauduttava terveellä epäluulolla.

Torstain (15.4.) ja perjantain (16.4.) välisenä yönä alkaen klo 01:00 Capcomilla on suoratoistolähetys, jonka keskiössä on juurikin Resident Evil Village. Asiasta uutisoi myös Gamereactor.

<bild></bild>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin