Joidenkin mielestä nykypelit ovat aivan liian helppoja. Silloin joskus kultaisella 1970-luvulla sitä kärsittiin, pelattiin, ja lopulta oltiin arvolliset pääsemään loppuun saakka. Tai sitten vain itkettiin, ja mentiin ulos leikkimään unohtaen pelaaminen kokonaan. Oi niitä aikoja. Nykyään ei enää osata mitään. Joidenkin mielestä.
Nyt Sony on astunut uudelle asteelle patentoimalla tekoälyn, joka tutkii pelaajan tyyliä hoitaen pelaamisen kokonaan itse, jos niikseen tulee. Patentti muotoilee asian seuraavasti.
"automated artificial intelligence control mode for playing specific tasks during gaming applications."
Aluksi tekoäly lähinnä vain tarkkailee, mutta lopulta se pystyy tekemään samoja valintoja kuin pelaaja itsekin. Sen jälkeen on mahdollista antaa tekoälylle ohjat, ja suhtautua peliin kuin elokuvan katsomiseen. Tekoälyavusteiset pelin vaikeat kohdat olisivat tunnistettavissa avustetuiksi suoritteiksi.
"If the AI character has completed specific tasks, those tasks can be identified as being completed by the user with assistance from the AI game controller."
Ei tietenkään ole tiedossa, otetaanko moista tekoälyä koskaan oikeasti käyttöön peleissä, ja jos otetaan niin millaisessa laajuudessa.