Dyyni saadaan Game Boy Advancelle 20 vuotta myöhässä

Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2021-10-25

Dyyni on pitkästä aikaa taas tapetilla kiitos Denis Villeneuven ohjaaman elokuvan, jonka Gamereactorin arvion voi lukea täältä.

Menneinä aikoina oli varsin tavallista julkaista elokuvan kylkeen peli, mutta viime vuosina moinen trendi on tyrehtynyt. Dyyniä pääsee kuitenkin halutessaan pelailemaan Game Boy Advancella.

Elland: The Crystal Wars aloittaa pian rahan keräämisen Kickstarterissa. Nimenä oli alun perin Frank Herbert's Dune: Ornithopter Assault, ja julkaisun piti tapahtua vuonna 2002 Game Boy Advancelle. Julkaisija Cryo Interactive teki konkurssin, eikä peliä koskaan julkaistu.

Nyt sitten julkaisija Retro Room Games on ostanut koodin itselleen, ja julkaisee pelin juurikin Game Boy Advancelle. Dyynin lisenssi on tietenkin vanhentunut aikoja sitten, joten kaikki sellaiset viittaukset on pitänyt muuttaa. Muuten kyseessä on edelleen ehtaa Dyyniä. Elland: The Crystal Warsissa pelataan helikopterilentäjänä, joka vapauttaa aavikkoplaneetan väkeä tyrannian alta.

Katso lisää Kickstarterissa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin