Kirjailija H.P. Lovecraftin vaikutus tuntuu edelleen vahvana, vaikka kirjailija itse menehtyi jo vuonna 1937. Hänen ehkä kuuluisin työnsä on At the Mountains of Madness, josta myös se kuuluisa Cthulhu muistetaan. Tarinaa ei kuitenkaan ole koskaan sovitettu suuren budjetin elokuvaksi. Tätä on kuitenkin yrittänyt muun muassa ohjaaja Guillermo del Toro, mutta huonolla menestyksellä tuottajien aina epäillessä taloudellisen menestymisen mahdollisuuksia.
Netflixin kanssa del Toro kuitenkin yrittää taas. Ohjaaja kertoi asiasta Kingscastissa.
"Take a wild guess which were the first projects I presented [to Netflix], you know? I went through the cupboards and found [The Count of] Monte Cristo, [At the] Mountains of Madness. Those were a couple of the ones I presented first."
Del Toro ei kuitenkaan aio tehdä tarinasta niin sanottua blockbuster-teosta, vaan enemmänkin synkeän, pienemmän ja kummallisemman.